poniedziałek, 10 lutego 2020

Quizy o psach. Co wiesz o swoim pupilu?


Każdy, kto kiedykolwiek w życiu miał psa, ten wie, że nie ma bardziej oddanego i wiernego towarzysza. Nikt nie cieszy się tak intensywnie i zupełnie bezinteresownie na nasz widok, nie pociesza tak skutecznie, gdy mamy zły dzień, nie przeżywa z dziecięcą radością każdego spaceru i nie daje nam odczuć, że jesteśmy centrum jego małego wszechświata.

W zamian za to zaufanie jesteśmy psu winni staranie, opiekę i jak największą troskę. On na nas całkowicie polega, nie ma nikogo innego. Nie powie, że coś mu się „nie podoba” i nie wyjdzie. Nie sformułuje też swoich potrzeb na głos – to my musimy je znać i uprzedzać. Dlatego wypada dokładnie wiedzieć, jakie te potrzeby są i regularnie sprawdzać naszą wiedzę, na przykład rozwiązując quizy o psach. Czy żywimy odpowiednio? Czy zapewniamy właściwą dawkę ruchu? Czy wiemy, w jaki sposób radzić sobie z problemami behawioralnymi i jak unikać ich rozwijania? 


Czy dobrze się orientujemy, jak wygląda profilaktyka przeciwkleszczowa, kalendarz szczepień i odrobaczania? Czy znamy objawy groźnych chorób i zasady pierwszej pomocy? Czy psi język – a psy są bardzo wymowne, chociaż posługują się nie głosem, a postawą, ogonem, ruchami uszu, nosa, oczu i języka – czy umiemy go sprawnie odczytywać? Odpowiedzialny i troskliwy właściciel psa wszystko to ma opanowane na piątkę i zawsze z przyjemnością uzupełnia to, czego jeszcze nie, kiedy tylko uświadomi sobie swoje braki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza