poniedziałek, 1 czerwca 2020

Zagadki na myślenie dla każdego

Lubisz ćwiczyć umysł? Bardzo słusznie! To dobry sposób, żeby zachować intelektualną sprawność do późnego wieku. A jakie masz sposoby na tego typu ćwiczenia? 

Jedną z metod jest uczenie się nowych rzeczy, rozwijanie dodatkowych umiejętności, w tym takich, które wykraczają poza naszą strefę komfortu. Inną ciągłe trenowanie pamięci, chociażby poprzez próbę zapamiętania dziesięciu nowych słówek w obcym języku, ciągu matematycznego czy szczegółów wyglądu mijanej osoby. Świetnie działają też przekrojowe quizy wiedzy ogólnej, stanowiące dodatkowo motywację do pracy nad własną wszechstronnością i stymulujące otwartość i chłonność umysłu.


I wreszcie są też zagadki na myślenie, te łatwiejsze i te trudniejsze – starcie z nimi to gwarancja solidnego intelektualnego ćwiczenia. Rodzajów zagadek jest sporo, niektóre wymagają zastosowania żelaznej logiki, inne odnoszą się do matematycznych wyliczeń, prawdopodobieństwa czy ustalenia niewiadomej. Są też jednak zagadki bardziej specyficzne – słowne, językowe, abstrakcyjne, wymagające wyjścia poza schemat i poszukania nietypowych rozwiązań. Ważne, żeby stopniować sobie trudność, czyli ani nie zaczynać zbyt szybko od tych najbardziej wymagających, ani też nie poprzestawać zawsze na tych najbardziej banalnych – w pierwszym wypadku można się szybko zniechęcić, a w drugim trudno mówić o efektywnym ćwiczeniu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza