poniedziałek, 28 stycznia 2019

"Dywizjon 303". W hołdzie polskim bohaterom


Był to pododdział Polski Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, który zyskał sławę jako najskuteczniejsza jednostka podczas bitwy o Anglię. Dywizjon 303 zasłużył sobie na swoją legendę, którą utrwalił również Arkady Fiedler.

Książka Fiedlera była wielokrotnie wydawana i wznawiana. Zapoznaje się z nią kolejne pokolenie uczniów, którzy z wypiekami na twarzy czytają o sukcesach polskich lotników w pierwszym okresie działań bojowych dywizjonu. Jak oceniał sam autor, ze wszystkich jego dzieł to właśnie ten reportaż rodził się najbardziej „na gorąco” - powstawał, kiedy bitwa o Anglię jeszcze trwała i przez okres kilku tygodni po jej zakończeniu. Jest hołdem dla zasłużonych lotników i ich sprawności bojowej, przybliża sylwetki, charaktery, odwagę i determinację. 


W odniesieniu do lektury Dywizjon 303 test jej znajomości pozwala oswoić się z najważniejszymi wydarzeniami, które miały miejsce w przestrzeni powietrznej, ale też uporządkować sobie poszczególne elementy tego wycinka europejskiej historii wojennej przez pryzmat nie suchych faktów i dat, ale żywych, prawdziwych jednostek.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza