piątek, 1 maja 2020

Motywy literackie: przygotowanie do matury


Motywy literackie to temat istniejący na lekcjach języka polskiego od zawsze. Zmienia się może sposób dokładnego ujmowania tematu, ale same motywy pozostają niezmienne.

Głównym celem takiego układania programu z języka polskiego jest zaszczepienie w uczniach umiejętności analizy, porównywania tekstu i myślenia wielokierunkowego. Jak dowodzi każdy oparty o motywy literackietest, jeden motywy może być ujęty na wiele różnych sposobów. Przykładowo: motyw matki. 

W literaturze spotkamy i te oddane, gotowe poświęcić wszystko dla dobra swojego dziecka, i te zdeterminowane, żądne władzy, dążące do zrealizowania prywatnych ambicji za pośrednictwem swoich latorośli, i te chłodne uczuciowo albo obojętne, i wreszcie te okrutne, traktujące swoje dzieci jak zło konieczne. Umiejętność wychwytywania kształtu motywu w lekturze i porównywania go z innymi książkami to ważny element ćwiczenia umysłu i wyrabiania zmysłu krytycznego. Pozwala również wyjść poza klasyczne stereotypy i spojrzeć na świat z szerszej perspektywy, co na pewno przyda się również w dorosłym życiu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza